LatviskiEnglishПо-русски
Teksta izmērs Samazināt teksta izmēruPalielināt teksta izmēru
Daugavpils ZVA
Daugavpils  Krāslavas  Preiļu rajona dokumenti
LVAS
template error: unable to read resource: "/system/components/zurnals/menu/tmpl/fe-menu-left.tmpl"
  Meklēt
Izstāžu cikls "Pēckara Daugavpils 20.gs. (40.-to gadu vidus − 50.-to gadu sākums) arhīva dokumentos"
Šogad aprit 70 gadi kopš Otrā pasaules kara beigām. Otrais pasaules karš (1939−1945) atnesa krasas pārmaiņas visās dzīves jomās. Karš sāpīgi iedragāja cilvēku dzīves, mainīja vērtības, sagrāva veselas pilsētas, izpostīja infrastruktūru un saimniecību. Turklāt Latviju skāra arī politiskās pārmaiņas. Nepilnus 22 gadus pastāvējusī Latvijas Republika zaudēja izcīnīto neatkarību. Nelielo Latvijas teritoriju iekāroja divas lielvalstis − Nacistiskā Vācija un Padomju Savienība. Okupācijas režīmi nomainīja viens otru, padarot Latvijas teritoriju par militārās un ideoloģiskās cīņas lauku.

Daugavpils pēckara gados bija viena no visvairāk izpostītajām Latvijas pilsētām, jo tieši Daugavpils pilsētā 1944.gadā notika kaujas starp padomju un vācu karaspēku. Kamēr pilsētā norisinājās karadarbība, lielākā daļa daugavpiliešu bēga uz tuvākajiem pagastiem, lai paglābtos no artilērijas šāviņiem un aviācijas bumbām. 1944.gada jūlijā padomju aviācija pilsētu bombardēja, kā rezultātā tika sagrauta lielākā daļa dzīvojamo namu un rūpniecības uzņēmumu.

1944.gada 27.jūlijā padomju karaspēks ieņēma Daugavpili. Līdz ar karadarbības pārtraukšanu, daudzi tās iedzīvotāji pakāpeniski atgriezās savās pastāvīgajās dzīvesvietās, taču viņiem nācās meklēt jaunus mājokļus, jo vecie bija nodeguši. Pēc pārdzīvotā kara liekākajai daļai pilsētas iedzīvotāju dzīve bija jāsāk no jauna. Pirmajos pēckara gados liela uzmanība tika veltīta izpostītās pilsētas un sagrautās tautsaimniecības atjaunošanai.

Daugavpils zonālais valsts arhīvs piedāvā aplūkot izstāžu ciklu „Pēckara Daugavpils 20.gs. (40.-to gadu vidus − 50.-to gadu sākums) arhīva dokumentos”. Izstāžu cikls veltīts Daugavpils pilsētas tautsaimniecības atjaunošanai pēc Otrā pasaules kara, īpašu uzmanību pievēršot tādām tautsaimniecības nozarēm kā rūpniecība, tirdzniecība, transports un sakari, medicīna, izglītība, kultūra u.c.

Atpakaļ    Uz augšu
© Latvijas Nacionālais arhīvs, Daugavpils ZVA, 2007. Izstrādātājs:  SIA "Profero"
 
Ventspils ZVA Liepājas ZVA Tukuma ZVA Siguldas ZVA Jelgavas ZVA Jēkabpils ZVA Daugavpils ZVA Cēsu ZVA Rēzeknes ZVA Alūksnes ZVA Valmieras ZVA