Latviski
English
Deutsch
Palielināt teksta izmēru
Samazināt teksta izmēru
Teksta izmērs
Sākumlapa
ISSN 1407-2270
Lapas karte
  Meklēt
"Latvijas Arhīvi" ir vienīgais žurnāls Latvijā, kas publicē zinātniskus rakstus par arhīvzinātnes problemātiku.
LVAS
Zelče V., Dāvida Grīntāla atmiņas par Krišjāni Valdemāru
Zelče, Vita (zina. red.). Dāvida Grīntāla atmiņas par Krišjāni Valdemāru1904. Rīga: Latvijas Valsts arhīvu ģenerāldirekcija; Latvijas Valsts vēstures arhīvs, 2008. 112. lpp.: il. (Vēstures Avoti. V sēj.)
ISNB 978-9984-390-445-9
 
Grāmata „Dāvida Grīntāla atmiņas par Krišjāni Valdemāru” ir piektais sējums žurnāla „Latvijas Arhīvi” sērijā „Vēstures Avoti”. Tā tapusi vēstures dokumentu publikācijas projekta „Krišjānis Valdemārs. Lietišķā un privātā sarakste” ietvaros.
 
Dāvida (Dāvja) Grīntāla (1829–1904) atmiņas par Krišjāni Valdemāru (1825–1891), kuru oriģināls glabājas Latvijas Valsts vēstures arhīvā, rakstītas 1904. gadā. Tās ietver ziņas par Sanktpēterburgas latviešu kopienu 19. gs. 50.–60. gados, leģendārā preses izdevuma „Pēterburgas Avīzes” darbības laiku, t.s. Novgorodas lietu, baltvācu muižniecības cīņu pret latviešu nacionālās atmodas kustību u.c. notikumiem. Šis atmiņu stāsts ir nozīmīga liecība ne tikai par Krišjāni Valdemāru, bet arī par 19. gs. latviešu sabiedrību un tās vērtībām. Dāvids Grīntāls sava mūža laikā izmēģinājis dažādus amatus un darbības jomas. Viņš bijis zemnieks, dārznieks, iebraucamās vietas saimnieks, laikraksta „Pēterburgas Avīzes” redakcijas izpalīgs, policijas uzraudzībā esošs „jaunlatvietis”, tirgotājs, viesnīcas kalpotājs, kuplejists u.c. D. Grīntāla, kuram nebija nekādas izglītības, atmiņas par K. Valdemāru rakstītas t.s. tautas jeb mazā cilvēka valodā un sniedz spilgtu liecību par tālaika atmiņu rakstības kultūru.
©  Latvijas Valsts vēstures arhīvs. Izstrādātājs: SIA "Profero", 2007